فهرست مطالب
آمار بازدیدکنندگان

ولایت پذیری؟!

بسم الله

گاهی یه اتفاقاتی میفته که برای آدم تلنگره. مخصوصا اگه یکی مثل من باشه که هر اتفاق خوب و بدی که براش میفته دنبال علتش می گرده.

تو قضیه اغتشاشات سوالی که ذهن خیلیا رو درگیر کرده بود این بود که چه بر سر بعضی خواص آمد که آن شد که گذشت؟!!!!!

جوابش به نظرم فقط یک جمله هست و اونم اینه که ما تمرین ولایت پذیری رو نداریم و نکردیم! حتی خیلی از ما بچه حزب اللهیای متدین!

تو روایات داریم وقتی امام زمان روحی و ارواحنا فداک ظهور می فرمایند خیلی از علمای دین و مجتهدین اول مخالفین ایشون می شن! چرا؟!

چون اونا هم تمرین ولایت پذیری و پذیرفتن حرف بزرگتر رو ندارن و نکردن.

یه سوالی که خیلی از نوجوونا ازم می پرسن اینه که چرا این همه پیامبر؟ چرا این همه دین؟

همیشه بهشون جواب می دم چون انسان از آغاز خلقتش مثل کودک شش ساله ای می موند که نمی تونست یه راست بره سر کلاس دانشگاه بشینه، پله پله باید مراحل رو طی می کرد تا قابلیت این رو پیدا کنه که سر کلاس دانشگاه بشینه.

به نظرم ماها هم باید از ولایت های کوچیکی که بر گردنمون هست استفاده کنیم و تمرین ولایت مداری و ولایت پذیری رو بکنیم تا قابلیت ولایت پذیری اصلی رو پیدا کنیم.

وقتی تو خونه هستیم تبعیت از پدر و شوهر تا جایی که امر به حرام نکنن مستحب نیست، واجبه!

وقتی وارد جامعه می شیم، چه مدرسه، چه محل کار، چه مجموعه یا جاهای دیگه تبعیت از بزرگتر مجموعه به نظرم اول امر اخلاقی میاد بعد هم در حد وجوب لازمه که ولایت پذیر و تابع باشیم و تا جایی که امر به حرام نکردن ولو اگر اشتباه می کنن بپذیریم و تابع باشیم.

چندین سال پبش مقام معظم رهبری در جمع بسیجی ها که دیدارشون رفته بودند، فرمودند اگه مخالفین عکس مرا هم پاره کردن شما سکوت کنید و عکس العمل نشون ندید.

این حرف برای خیلیا سنگین تموم شد و نتونستن بپذیرن! چرا؟

چون اونا هم تمرین ولایت پذیری رو نداشتن و نتونستن از امر ولایت تبعیت کنند

به همین راحتی تمرین ولایت پذیری و ولایت مداری رو میشه کرد تا انشا الله به وقتش از امتحان و آزمونمون موفق و سربلند بیرون بیایم.

همین!

5پاسخ به “ولایت پذیری؟!”

 • حسام دادجو:

  احسنت
  ما با حاج آقا… زنده ایم
  تا زنده ایم رزمنده ایم
  فکر کنم منظورتون همین بود دیگه
  افرین بر بصیرت بنده

 • مشکات نیاز:

  خدا به هممون گوهر اطاعت از حق رو عنایت کنه .. ان شالله

 • دلشاد:

  سلام

  فکر می کنم فهوای کلام شما در بحث تقلید از مرجع جامع الشرایطی که فرد با آگاهی و مشورت انتخاب کرده کاملا صدق میکنه. چون در بحث فروع دین که کاملا تخصصی هست، تقلید جایزه و گفتن حتی اگه فتوا اشتباه باشه گناهی متوجه مقلد نیست.

  اما در بحث ولایت پذیری چیزی که تا حالا به ما یاد دادن این بوده که درسته  ولی فقیه معصوم نیست و مصون از اشتباه هم نیست اما وقتی دچار گناهی بشه خود به خود از جایگاهش عزل میشه و البته این گناه با یه اشتباه در چارچوب موازین شرعی- همونطور که شما هم اشاره کردین- کاملا متفاوته اما جایی که ولایت یه حرفی بزنه که با مواضع قبلیش در تضاد باشه و واسه رفع این تضاد حتی نیاد مواضع قبلی خودش رو تصحیح کنه، طبیعیه که پیروانش دچار تناقض شن و واسشون سوال پیش بیاد.  

  {{عطر نماز: وقتی وارد جامعه می شیم، چه مدرسه، چه محل کار، چه مجموعه یا جاهای دیگه تبعیت از بزرگتر مجموعه به نظرم اول امر اخلاقی میاد بعد هم در حد وجوب لازمه که ولایت پذیر و تابع باشیم و تا جایی که امر به حرام نکردن ولو اگر اشتباه می کنن بپذیریم و تابع باشیم.}}

  در مورد تبعیت از بزرگتر ِ مجموعه ای که فرد ، خودش رو آگاهانه تحت ولایت اون قرار داده ، همون بحث بالا که در مورد ولایت فقیه مطرح شد پیش میاد یعنی تضاد بین حرف و مواضع محکم قبلی و عمل فعلی که باعث ایجاد سوال میشه. اتفاقا چالش و سوال در چارچوب همین موازین هست که پیش میاد وگرنه تبعیت در مواقعی که امر به حرام هست، اصلا معنی نمیده و موضوعیت نداره چون فرد میتونه به راحتی این ولایت خود خواسته رو از رو دوش خودش برداره.

  ضمن اینکه به قول دکتر عباسی و استاد پناهیان – البته به نقل از قرآن کریم-  تقوا فراتر از اخلاقه. یعنی این رعایت تقواست که جامعه رو اخلاقی میکنه. وقتی در مساله ای مشاهده میشه که خود این فرد ِ بزرگتر ، تقوای «عمل طبق حرف و موضع خودش » رو رعایت نمیکنه از بقیه نباید توقع داشت که واسشون تناقض پیش نیاد و سوال هم  نکنن که هیچ،  تبعیت هم بکنن.
  در مورد مباحث فوق، خوشحال میشم راهنمایی و مطالب تکمیلیتون رو بشنوم.

  • عطر نماز:

   بسم الله

   دلشاد عزیز در رابطه با جریانات اخیر که کاملا نظر و دیدگاه من رو میدونی.

   مطلب دوم اینکه به هیچ وجه رویکرد بحث من درباره ولایت فقیه نبود. لپ مطلب من جمله پایانی بود که از ولایت های کوچیک استفاده کنیم برای تمرین ولایت از صاحب امر عجل الله تعالی فرجه الشریف

   مطلب سوم اینکه همونی که شما هم روش تاکید داشتی و اونم تبعیت از ولایت و بزرگتر مجموعه.

   حضررت علی ع همیشه تاکید داشتن که من رو مورد نقد قرار بدین. یکی از یاران از ایشون پرسید مگه معصوم رو میشه نقد کرد؟ حضرت فرمودند: گاهی من یه کارایی می کنم از روی مصلحت و علم خودمه در حالی که شماها از اون خبر ندارید و فکر می کنید کار و تصمیم من اشتباهه. من را نقد کنید و از من بپرسید تا دلیل کارام بر شما روشن بشه و ذهنیت شما برطرف می شه.

   به نظرم گاهی مصلحت ایجاب بعضی کارها رو می کنه که اگر جویای علت شد مسائل رنگ و بوی دیگه ای پیدا می کنه.

   به هر حال بحث من زیاد مصداقی نبود. فقط مطلبی تو ذهنم بودم که ترجیح دادم به عنوان یک دلنوشته درجش کنم.

   ارادت داریم همچنان

 • درود بر شما
  امیدوارم همه در سایه ولایت بتونیم دستورات و راهنمایی های ایشون رو بجا بیاریم.

یک نظر بگذارید