فهرست مطالب
آمار بازدیدکنندگان

تاثیر نماز بر اعتیاد

بسم الله الرحمن الرحیم

امام صادق (ع) : "ای انسان، تو طبیب خویشتن هستی. هم دردها برای تو بیان شده است و هم به دوای آن دردها راهنمایی شده ای(1)."

 اعتیاد بلای سیاه و خانمان سوز بشری در عصر بیگانگی از خود است. دامنه ابتلا به اعتیاد از وابستگی به مشروبات مرگبار الكلی در كشورهای غربی (الكلیسم) گرفته تا اعتیاد به مواد افیونی كه بدبختانه هنوز گریبان گیر جامعه مسلمانان است، گسترده است. گویی انسان امروزی برای گم كردن خود و فرار از اضطراب ها و افسردگی های خویش راهی جز وابستگی به صدها نوع ماده، روان گردان پیدا نكرده است. حال آن كه اگر به مجموع تعداد معتادان به الكل و مواد مخدر در سراسر جهان، شمار كسانی كه به لهو و لعب های دیگر از جمله قمار و انحرافات جنسی و … اعتیاد دارند را اضافه كنیم، به آمار تكان دهنده و وحشتناكی خواهیم رسید كه خبر از افول دردناك ستاره انسانیت می دهد. با این كه فجایع ناشی از اعتیاد از جنبه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… قابل بررسی است، اما تنها در بُعد پزشكی قضیه می توان به این نكته اشاره كرد كه هر سال بخش عظیمی از توان پزشكی و روانپزشكی كشورها، صرف درمان عوارض جسمی و روانی متعدد معتادان و تاثیرات شومی كه خواه ناخواه بر اعضای خانواده شخص معتاد وارد می شود، می گردد.

هر چند علت های مختلفی در ابتلای به اعتیاد مطرح شده است، اما بیشتر تخدیر روان و تجربه تغییر حالات روانی ناشی از سرخوشی و نشئه است كه سبب گرایش به اعتیاد می شود و به این ترتیب، شخص معتاد از خود می گریزد و دچار خود فراموشی می شود و این درست برعكس جریان مقتدر خودشناسی و معرفت النفس موجود در تعالیم نماز است. نمازگزاران با تكرار دایم آیات هفتگانه سوره حمد(سبع المثانی) كه "چون حلقه های به هم متصل، هر كدام راهگشای بعدی می باشد" پیوسته سرنوشت خود را مرور می كنند و در مسیر خودشناسی و خود باوری گام بر می دارند و با اعتقاد به "إیاك نعبد و إیاك نستعین" از هیچ کس و خیچ چیز، جز خدا برای التیام دردهای خویش یاری نمی جویند.

 و این گونه است كه نماز حقیقی تیشه بر ریشه اعتیاد می زند. به قول اندیشمند شهید و استاد بزرگ مطهری (ره ): "راز این كه اكثر جانی های دنیا معتاد به یك سلسله سرگرمی های خیلی شدید از قبیل مصرف تریاك، هروئین، مشروبات الكلی و قمار هستند، این است كه می خواهند از خودشان فرار كنند. مثل این كه درونشان پر از مار و عقرب است و دایم او را می گزند و این اعتیاد ها مانند مرفینی است كه به انسانی كه از شدت درد می نالد تزریق می كنند تا درد را احساس نكند. این بدبختی بزرگی است كه انسان نتواند خودش را آنچنان بسازد تا بتواند با خودش خلوت كند. برعكس بیشتر اهل صلاح و تقوی و اخلاق (نمازگزاران) و آنهایی كه ندای وجدانشان را همیشه می شنوند، معتاد به اینها نیستند و از هر چه كه آنها را از خودشان منصرف می كند، فرارمی كنند. دلشان می خواهد، خودشان باشند و در خودشان فكر كنند، چون عالم درونشان از عالم بیرونشان واقعی تر و سالم تر است." (2)

نویسنده : دكتر مجید ملك محمدی

پی نوشت: (1) تحف العقول ، صفحه 224

(2) فلسفه اخلاق ـ استاد شهید مطهری ـ صفحه 38 * مطالب مرتبط:

4پاسخ به “تاثیر نماز بر اعتیاد”

 • بنام خدا
  البته مثل همه محتاج به «نصیحت» هستم اما نمی‌توانم نصحیت تناقض آمیزی را که با نسبت‌های «غیرمنصفانه»، «بی‌اخلاقی»، «قانون شکنی»، «بداخلاقی»، «بغض»، «نفرت» و «لجن مالی» و… آغاز می‌شود و جهت گیری سیاسی‌اش هم مشخص است باور کنم.
  بعد از فیلتر ناجوانمردانه و بدون دلیل دو وبلاگ قبلیم یعنی ادواردو و پاتريوت به دست عوامل شناخته شده!!. شيعيان بحرين نيز در آتش بي بصيرتي ما مي سوزند و منويات چندين ساله رهبري در كوچه پس كوچه هاي سياست بازان منحرف و قدرت طلب بر زمين مانده است. اينك با احساس تكليف از حملات ناجوانمردانه به رهبر عزيز و رييس جمهور خدمتگزار به صحنه آمده ام. اميد است تعامل خوبي با دوستان برقرار كنم. با مطلب جديد در مورد(تقابل واقعي هاشمي رفسنجاني با اجنه در نماز مغرب) در خدمت هستيم. منتظر بازديد و نظردهي شما. در صورت صلاحديد لينك نماييد. يا علي

  • سلام دوست عزیز
   راستش‌ را به‌ ما نگفتند یا لااقل‌ همة‌ راست‌ را به‌ ما نگفتند………
   کدام جمعه؟ ندانسته ام ولی پیداست                که آن ودیعه پروردگار درراه است
   دلم خوش است میان شکنجه پاییز                چه باشم وچه نباشم بهار در راه است             
   در انتظار حضور پر مهر شما….
   یاعلی
   [گل][گل][گل]

 • سلام علیکم
  سالروز ولادت موفور السرور قائمه ی عرش و فرش، اسوه تمام عیار مکارم و قله رفیع فضائل، یگانه کفو مولانا امیرالمومنین علی علیه السلام، زهرای مرضیه جناب صدیقه ی طاهره سلام الله علیها رو به ساحت مقدس جناب ولی عصر ارواحنا له الفداه و خدمت شما تبریک و تهنیت عرض می کنم.
  فاطمی باشید و فاطمی بمانید
  دعا بفرمائید

 • امام هادی(علیه السلام):
  فروتنی آن است که با مردم چنان کنی که دوست داری با تو چنان باشند.
  امروز که زمین و آسمان
  می گرید
  از بهر غريب سامرا
  می گرید
  جا دارد اگر كه شیعه
  خون گریه کند
  چون مهدی صاحب الزمان (ارواحنا فداه)
  می گرید
  سلام علیکم
  غروب غریبانه دهمین آفتاب ولایت و امامت، امام هادی علیه السلام بر ساحت مقدس حضرت ولیعصر اوراحنا فداه و رهروان راه مقدسش تسلیت باد!
   

یک نظر بگذارید