فهرست مطالب
آمار بازدیدکنندگان

در چه سفری نماز کامل، و در چه سفر نماز شکسته است؟

بسم الله

 

شرط اول در نماز شکسته آنكه سفر او كمتر از هشت فرسخ شرعى نباشد پس كسى كه رفتن و برگشتن او هشت فرسخ است اگر رفتن او كمتر از چهار فرسخ نباشد بايد نماز را شكسته بخواند بنابر اين اگر رفتن سه فرسخ و برگشتن پنج فرسخ باشد بايد نماز را تمام كند و همچنین اگر بين دو محلى كه فاصله آنها كمتر از چهار فرسخ است چند مرتبه رفت و آمد كند اگر چه روى هم رفته هشت فرسخ شود بايد نماز را تمام بخواند.

شرط دوم از سفر آنكه از اول مسافرت قصد هشت فرسخ را داشته باشد، پس اگربه جايى كه كمتر از هشت فرسخ است مسافرت كند و بعد از رسيدن به آن جا قصد كند جايى برود كه با مقدارى كه آمده هشت فرسخ شود، چون از اول قصد هشت فرسخ را نداشته بايد نماز را تمام بخواند، ولى اگر بخواهد از آن جا هشت فرسخ برود يا چهار فرسخ برود و به وطنش يا به جايى كه مى‏ خواهد ده روز بماند برگردد بايد نماز را شكسته بخواند.
كسى كه نمى ‏داند سفرش چند فرسخ است مثلا براى پيدا كردن گمشده‏اى مسافرت مى ‏كند و نمى‏ داند كه چه مقدار بايد برود تا آن را پيدا كند بايد نماز را تمام بخواند


شرط سوم: آنكه در بين راه از قصد خود برنگردد، پس اگر پيش از رسيدن به چهار فرسخ از قصد خود برگردد، يا مردد شود، بايد نماز را تمام بخواند.

اگر بعد از رسيدن به چهار فرسخ از مسافرت منصرف شود چنانچه تصميم داشته باشد كه همان جا بماند يا بعد از ده روز برگردد يا در برگشتن و ماندن مردد باشد، بايد نماز را تمام بخواند.


شرط چهارم در شکسته شدن نماز در سفر، آنكه نخواهد پيش از رسيدن به هشت فرسخ از وطن خود بگذرد، يا ده روز يا بيشتر در جايى بماند، پس كسى كه مى‏ خواهد پيش از رسيدن به هشت فرسخ از وطنش بگذرد، يا ده روز در محلى بماند بايد نماز را تمام بخواند و كسى كه نمى ‏داند پيش از رسيدن به هشت فرسخ از وطنش مى‏ گذرد يا نه،يا ده روز در محلى مى‏ ماند يا نه، بايد نماز را تمام بخواند.

شرط پنجم از شکسته شدن نماز در سفر، آن كه براى كار حرام سفر نكند، و اگر براى كار حرامى مانند دزدى سفر كند، بايد نماز را تمام بخواند. و همچنين است اگر خود سفر حرام باشد،مثل آن كه براى او ضرر داشته باشد، يا زن بدون اجازه شوهر سفرى برود كه بر او واجب نباشد، ولى اگر مثل سفر حج واجب باشد، بايد نماز را شكسته بخواند و سفرى كه اسباب اذيت پدر و مادر باشد حرام است و انسان بايد در آن سفر نماز را تمام بخواند و روزه هم بگيرد.


شرط ششم در نماز شکسته در سفر آنكه از صحرانشينهايى نباشد كه در بيابانها گردش مى‏ كنند و هر جا آب و خوراك براى خود و حشمشان پيدا كنند مى مانند و بعد از چندى به جاى ديگر مى ‏روند پس صحرانشينها در اين مسافرتها بايد نماز را تمام بخوانند.


شرط هفتم در نماز شکسته در سفر آنكه شغل او مسافرت نباشد، بنابراين شتردار و راننده و چوبدار و كشتيبان و مانند اينها، اگرچه براى بردن اثاثيه منزل خود مسافرت كنند، در غير سفر اول بايد نماز را تمام بخوانند، ولى در سفر اول اگرچه طول بكشد، نمازشان شكسته است.(جزئیات بیشتر هم دارد که باید سوال شود)


شرط هشتم در نماز شکسته مسافر آنكه به حد ترخص برسد، يعنى از وطنش يا جايى كه قصد كرده ده روز در آنجا بماند، بقدرى دور شود كه ديوار شهر را نبيند و صداى اذان آن را نشنود
پس در کمتر از حد ترخص و یا اگر بخواهد در محلى نماز بخواند كه شك دارد به حد ترخص، يعنى جايى كه اذان را نشنود و ديوار را نبيند رسيده يا نه، بايد نماز را تمام بخواند

مسافرى كه در بين مسافرت به وطنش رسيده ، تا وقتى در آن جا هست بايد نماز را تمام بخواند و محلى را كه انسان براى اقامت و زندگى خود اختيار كرده وطن اوست چه در آن جا به دنيا آمده و وطن پدر و مادرش باشد، يا خودش آن جا را براى زندگى اختيار كرده باشد.

اگر مسافر بعد از رسيدن به هشت فرسخ، سى روز در محلى بماند و در تمام سى روز در رفتن و ماندن مردد باشد بعد از گذشتن سى روز اگر چه مقدار كمى در آن جا بماند بايد نماز را تمام بخواند.

مسافر مى‏ تواند در مسجد الحرام و مسجد پيغمبر صلى الله عليه و آله و سلم و مسجد كوفه نمازش را تمام بخواند. ولى اگر بخواهد در جايى كه اول جزو اين مساجد نبوده و بعد به اين مساجد اضافه شده نماز بخواند احتياط مستحب آن است كه شكسته بخواند اگر چه اقوى، صحت تمام است و نيز مسافر مى‏ تواند در حرم و رواق حضرت سيد الشهدا عليه السلام بلكه در مسجد متصل به حرم نماز را تمام بخواند.

تذکر: با توجه به احکام متنوع نماز مسافر و اختلاف نظر مراجع در این موارد،بهتر است سوال به صورت جزئی و با ذکر مرجع تقلید پرسیده شود.

رساله مراجع،احکام نماز مسافر،م1272تا1356

10پاسخ به “در چه سفری نماز کامل، و در چه سفر نماز شکسته است؟”

 • سلما:

  کدام نماز است که هیچگاه شکسته خوانده نمی شود؟

 • محمد:

  سلام من در رشت بدنیا اومدم و چند سال در آن جا زندگی کردم ولی الان ساکن رودسرم اگر من به قصد مسافرت کمتر از ده روز به رشت برگردم آیا بایدنمازم را شکسته بخوانم؟

  • عطر نماز:

   سلام
   صرف به دنیا امدن در مکانی دلیل کافی برای وطن قرار دادن ان مکان نمی شود.
   شما باید ببینید الان مقر اصلی زندگی و کسب و کارتان کجا هست. انجا وطن شما حساب می شود.
   حال در مورد وطن قبلی اگر حتی درصدی احتمال می دهید که روزی دوباره برای زندگی و استقرار همیشگی به انجا برگردید می توانید انجا را وطن اول خود قرار دهید و نماز را هم در انجا کامل بخوانید و مکان فعلی را وطن دوم.
   اما اگر هیچ قصدی برای برگشت به ان مکان برای زندگی کردن ندارید انجا مکان شما نیست و نماز در انجا شکسته خوانده می شود. ولو اینکه شما گهگاهی برای مسافرت به ان مکان سفر کنید الزامی برای قرار دادن ان مکان به عنوان وطن نمی باشد.

 • محمد:

  لطفا پاسخ را همینجا در سایت بنویسید ممنون

 • شینا:

  من دانشجوی وطنم بوشهرم ، اما در شیراز زندگی می کنم ، هر دو هفته یک روز بوشهرم ، آیا نمازم را باید شکسته بخوانم ؟

  • عطر نماز:

   سلام
   اگر نیت این را دارین که زمانی به بوشهر برای زندگی کردن برگردید. بوشهر همچنان وطن اول شماست و نماز شما کامل است.
   اما اگر تصمیم دارید که کلا شیراز زندگی کنید و دیگر قصد بازگشت به بوشهر را ندارید شما اعراض از وطن نموده اید و نماز شما در بوشهر شکسته می باشد.

   • در چه کشور ها یا شهر هایی نماز حتما کامل است حتا اگر از شهر خودت هم خیلی دور شده باشی

    • عطر نماز:

     سلام
     فقط در این مکلان ها نمار کامل است
     زیر قبه امام حسین ع، مسجد الحرام، مسجد النبی، مسجد کوفه
     فقط در خود این مکان و وقتی از این مکان انسان خارج شد نماز مجدد شکسته می شود.

 • حانی:

  سلام ببخشید.همسرم برای شهرستان هستن من خودم برای تهران.وقتایی ک شهرستان همسرم هستم نمازشکسته درسته یااینکه کامل

یک نظر بگذارید


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/etrenamaz/public_html/wp-content/themes/izidreams/izidreams/comments.php on line 201