فهرست مطالب
آمار بازدیدکنندگان

چرا نماز اول وقت؟

بسم الله الرحمن الحیم

 الهی بحق الحسین اشف صدر الحسین بظهور الحجه


در یادداشت قبلی قرار بود به دو مسئله بپردازیم که بحث به درازا کشید و مسئله دوم را امروز بررسی می کنیم.

چرا نماز اول وقت؟؟؟؟

حسین بن علی ع در ظهر عاشورا در حالیکه درگیر جنگ است همینکه موقع نماز می شود جهت اقامه نماز اول وقت اقدام می کند و خود و یارانش به نماز می ایستند. که این اقدام پیامش اهتمام عنصر عاشورایی بر نماز اول وقت می باشد.

در اینجا برای آنکه بیشتر در جریان فرهنگ و تفکر عنصر عاشورایی قرار بگیریم و با جلوه اراده عاشوراییان اشنا شویم به تشریح وضعیت حسین (ع) می پردازیم که حضرت در چه حال و هوایی نماز اول وقت می خواند.

–         حسین بن علی (ع) در حالی نماز اول وقت را اقامه می کند که:

1.     در مصاف با دشمن است و در میدان جنگ.

2.     مصیبت دیده است چرا که  تا آن لحظه تعداد قابل توجهی از عزیزان خود را از دست داده است.

3.     تشنه, گرسنه و خسته است.

4.     زخمی می باشد.

5.     با وضعیت مشقت بار خانواده زنها و تشنگی و وحشت زدگی بچه ها روبرو می باشد.

6.     در سخت ترین شرایط و بحرانی ترین وضعیت و خونبارترین فضا و محیط قرار دارد.

اما در عین حال حسین نماز اول وقت را اقامه می کند و بدین صورت به ماندگان و ایندگان پیام می دهد که در فرهنگ یک عاشورایی هیچ چیز نمی تواند مانع نماز اول وقت شود. لذابرای اقامه نماز اول وقت اگر خسته ایم باید بخود تلقین کنیم که هر چه خسته ایم خسته تر از حسین در ظهر عاشورا نیستیم.

اگر گرسنه و تشنه ایم گرسنه و تشنه تر از حسین در ظهر عاشورا نیستیم.

اگر در رابطه با کسب و کار و زندگی و … بحران زده هستیم وضعیت ما بحرانی تر از وضعیت حسین در ظهر عاشورا نیست. و اگر مصیبت زده هستیم چه مصیبتی بالاتر از مصیبت حسین در ظهر عاشورا. خلاصه با این کار روانی روی خود باید با اقامه نماز اول وقت خود را در زمره اولیاء الله قرار دهیم و در لیست نماز گزاران اول وقت که نخستین آنها امام زمان (عج) می باشد ثبت نام کنیم.

در اینجا مناسب است از یک عنصر عاشورایی یاد کنیم که وقتی در اوج قدرت بود با صدور بخشنامه نماز اول وقت اعلام کرد: به کار بگویید وقت نماز است. به نماز نگویید کار دارم.

شهید رجایی

در دیداری که با یکی از عرفای بزرگوار مشهد داشتم. بزرگوار تاکید بر نماز اول وقت داشتند و فرمودند: شما نمی دونید با فوت نماز اول وقت چه چیزهایی را از دست می دهيد. اصل را فراموش کرده اید و به فرعیات چسبیده اید.

در اینجا جهت حسن ختام به روایتی از حضرت امام رضا (ع) بسنده می کنیم:

نماز را از اول وقت به تاخیر نیندازید.

راز نماز اول وقت چیست؟

ادامه دارد…


4پاسخ به “چرا نماز اول وقت؟”

 • سایت خوب و پر محتوایی دارید. اجرتون با آقا ابا عبدالله الحسین علیه السلام

 • زائر بارانی:

  یا لطیف. سلام. بحث خوبی بود. ایشالا همیشه پر توفیق باشین

 • ممنون. روايت جالبي بود. أميد كه خداوند ما را نيز با نماز اول وقت محشور نمايد

 • meraat:

  یکى از کسانى که حتما نماز خود را اول وقت مى خوانَد وجود نازنین امام زمان حضرت مهدى (عج) روحى و ارواح العالمین لمقدمه الفداه مى باشد و غیر ممکن است ایشان نماز خود را در غیر وقت خودش ‍ اقامه نماید. و بعد از آن حضرت، افراد صالح و بندگان مخلص خداوندند که به انجام عبادت مبادرت می ورزند.
  بعضى از محدثان بزرگوار نقل کرده اند که : نماز اول وقت ، حتما بالا مى رود و اگر کسى نماز خود را در اول وقت بخواند ملائکه آسمان ، نماز او را با نماز امام زمان (علیه السلام) و افراد صالح خداوند، بالا مى برند و از فضل وجود و کرم خداوند دور است نمازى که با نماز امام زمان بالا رود و به آن توجه نکنند و آن را قبول ننمایند.
  از مهم ترین عوامل بی توجهی به نماز و سستی در آن گناه است . حضرت حق (جل و علا) دستور فرمودند که با شیطان طرح دوستی نریزید و از دستورات او پیروی نکنید ؛ چرا که مطیع شیطان، از خدا اطاعت نمی کند.
  قرآن مجید، نماز اول وقت را یکى از صفات مۆمنان مى داند و مى فرماید: مۆمنان کسانى هستند که نمازهایشان را حفظ مى کنند. حفظ نماز به این است که نماز گزاران آن را از اول وقت به تأخیر نیندازند.
  منبع : کتاب سجاده عشق ، اثر نعمت الله صالحی حاجی آبادی

یک نظر بگذارید